EN
/ Homepage / Novinky a události / Návštěva těch nejmenších na FVHE VETUNI 2023

Návštěva těch nejmenších na FVHE VETUNI 2023

Začátkem roku 2023 navštívili Ústav biologie a chorob volně žijících zvířat žáci 6. a 7. ročníku ZŠ a MŠ T. G. Masaryka Drásov a děti z mateřské školy Creative kids.

Prof. RNDr. Oldřich Sychra, Ph.D. připravil pro žáky základní školy program v rozsahu 5 vyučovacích hodin, jejichž hlavní náplní byla práce s mikroskopy a nativními i trvalými preparáty. Žáci tak měli možnost pozorovat buněčná jádra a vakuoly, nálevníky a jejich oxygenotaxi, různé druhy bakterií, ale také blechy, vši a všenky. V závěru žáci použili také binokulární lupy, pod kterými si prohlédli lebky drobných hlodavců. Pomyslnou třešničkou na dortu byla ukázka plazů, včetně možnosti přímého kontaktu s korálovkou, hroznýšovcem, užovkou červenou či pagekonem řasnatým.

Pro děti z mateřské školky Prof. RNDr. Oldřich Sychra, Ph.D. připravil kolekci vycpaných zvířat se zajímavým výkladem. Pod vedením doc. MVDr. Evy Bártové, Ph.D. si také děti vyzkoušely různé operační zákroky na zvířecích plyšácích: odebíraly krev, píchaly injekce, obvazovaly různá zranění, měřily krevní tlak, prohlížely rentgenové snímky a operovaly.

Děti odcházely obohacené, nadšené a se získaným zápalem pro zoologii, biologii a veterinářství…možná jsou právě mezi těmito dětmi budoucí absolventi VETUNI.